EBEBEYN EĞİTİMİ DANIŞMANLIĞI


Anne-Baba (ebebeyn) Eğitimi Danışmanlığı Nedir?

Aile yapısının geniş aileden çekirdek aileye dönüşmesi ile birlikte ailelerin çocuk eğitimi konusunda destek alabilecekleri eğitim kaynaklarına ulaşım güçleşmiştir. Dolayısı ile aileler çocuk eğitimi ile ilgili bilgi alabilecekleri profesyonel bilgi kaynaklarına ve desteğe ihtiyaç duymaktadırlar.. Etkili anne-babalık eğitiminde ve ebeveyn danışmanlığında, anne-babalara, çocukların gelişimsel süreçlerini tanımaları ve uygun ebeveynlik becerileri konularında destek olmak amaçlanmaktadır. Böylelikle, ebeveynlerin anne-babalık rolleri ile ilgili yaşadıkları çatışmalar çözümlenecek, işlevsel olmayan ebeveynlik özelliklerini değiştirerek çocuklarıyla daha etkin iletişim kurma becerileri kazandırılacak ve daha sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi oluşturulacaktır.


Aile eğitimi danışmanlığı, ebeveynlerin çocuklarını sağlıklı bir şekilde yetiştirmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiş etkinliklerin tümüdür.


Annelik ve Babalık içgüdüsel bir davranış mı? Yoksa öğrenilen bir davranış mıdır?

İnsanda içgüdüsel davranışa en yakın örüntünün "annelik" olduğu düşünülmektedir.. Peki gerçekten "annelik" içgüdüsel bir davranış mı, yoksa öğrenmeyle mi alakalı? Sormamız gereken bir başka soru da bu konunun dışında tutulan babalarla ve babalık ile ilgili. Peki babalık için içgüdüsel bir temel var mı, yok mu?


Babalık öncelikle ailede bireyin kendi babasının tutumundan öğrenilir. Daha sonra bebeğine ilk dokunuşta salgılanan sevgi hormonu oksitosinden geçen sıcak duygularla öğrenilir. İşte tam bu aşamada bilinmelidir ki en az lohusa annenin olduğu kadar babanın da yardım ve desteğe ihtiyacı vardır.


Baba erkek çocuk için öz güven ifade ederken, kız çocuk için ileride karşı cinsle kuracağı sağlıklı

ilişkide model oluşturur.
bornova psikolog anne-baba aile ebebeyn eğitimi danışmanlığı

bornova psikolog - anne baba ebebeyn eğitimi danışmanlığı hizmeti bornova - nehir psiko gelişim