CİNSEL TERAPİ


Cinsel terapi nedir?

Cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatristler ve psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir terapidir.

Cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologların rehberliğinde, çiftler ve bireyler kendilerini ve cinselliklerini tanıyarak cinsel çatışmalarını çözer. Çiftler ve bireylere, cinsel işlev bozukluğundan kaynaklanan psikolojik dengelerini sağlamak kaygı ve gerginliklerini azaltmak için, cinsellik konusunda yanliş öğrendikleri bilgi ve inançları düzeltmek için doğru cinsel eğitim verilir.

Çiftler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak için gerekli bu tüm teknik ve yöntemlerin kullanılmasına cinsel terapi diyebiliriz.


Cinsel sorunların nedenleri nelerdir?

Cinsel sorunların nedeni fizyolojik olabilir. Onun için öncelikle bir kadın doğum uzmanı yada üroloji uzmanına gitmek gerekir. Cinsel sorunların nedeni, yanlış ögrenmeden kaynaklanan düşünceler, inançlar olabilir. O zaman psikolog yada psikiyatristte gitmek gerekir.


Cinsel terapi nasıl yapılır?

Cinsel terapist kendi meslek grubunun temel etik kuralları dışında açık görüşlü, cinselliğe olumlu bakan, tarafsız, hoşgörülü, esnek, yargılamayan, farklılıklara saygılı, kendi değerlerini yansıtmayan, bilgili, güvenilir biri olmalıdır.

Cinsel terapide, danışanların partnerleri ile cift olarak gelmeleri sorunun çözümünde daha etkilidir. Terapide öncelikle danışandan ve partnerinden öncelikle sorununa dair kapsamlı öykü alınır. Daha sonra bu bilgiler eşliğinde rahatsızlığın tanısı belirlenir. Rahatsızlığın tedavisinde kullanılacak yöntemler konusunda yetkin kişi danışman olsa da tedavi konusunda danışanlara açıklama yapılır ve gerekli bilgi verilerek danışanın da fikri alınır. Danışanla işbirliği içinde olmak tedavinin etkinliğini olumlu yönde etkileyecektir.

* Psikolog etik kurallar ve yasal zorunluluk gereği danışana ait tüm özel bilgileri gizli tutmak zorundadır.
* Psikolog ve danışan arasında herhangi bir yakınlık, duygusallık, arkadaşlık olması söz konusu dahi değildir. Sadece profesyonel bir danışan – psikolog ilişkisi vardır.
* Görüşmelerin sıklığı, süresi ilk görüşmeden sonra belirlenir.

Cinsel terapinin tedavi ettiği cinsel işlev bozuklukları;

* Vajinismus
* Erken boşalma
* Sertleşme bozukluğu
* Disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki)
* Kadın ve erkekte cinsel istek bozukluğu
* Kadında uyarılma bozukluğu
* Kadın ve erkekte orgazm bozukluğudur

bornova psikolog cinsel terapi danışmanlığı

Cinsel terapide neler yapılmaz?

Cinsel terapi ve cinsel sorunların tedavisinde danışan ve danışman özellikle bazı konulara çok dikkat etmelidir. Çünkü cinsel sorunların tedavisi istismara ve oyalamaya oldukça açık bir alandır. Ppsikoterapi oturumları muayenehane veya hastanelerde yapılır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlidir. Tedaviler, cinsel terapinin bilimsel yöntemlerine uygun yapılmalıdır. Etik kurallara uygun davranılmalıdır. Cinsel sorunlarla psikolog ve psikiyatriste başvuran hasta da muayene bedensel inceleme ile değil, düşünce ve duyguların incelendiği görüşmelerden oluşur. Bedensel bir sorununun olduğu düşünülen hasta kadın doğum uzmanı yada üroloji uzmanına yönlendirilir.

bornova psikolog - cinsel terapi hizmeti bornova - nehir psiko gelişim